Gisteren kon u in deel 1 van onze driedelige special lezen hoe McLaren voor 2007 een dreamteam samenstelde. Echter kunnen de coureurs slecht met elkaar overweg. Als klap op de vuurpijl wordt het team ook nog eens beschuldigd van spionage. Het vervolg:

Schuldig, maar ongestraft.

Het duurt niet lang voordat de FIA zich mengt in het nog jonge schandaal. FIA president Max Mosley geeft aan dat er een onderzoek wordt ingesteld naar de zaak. Het onderzoek wordt geleid door Charlie Whiting. In navolging van het onderzoek wordt McLaren verzocht zich te melden bij de World Motorsport Council (WMSC) op 26 Juli in Parijs. Tijdens die zitting krijgt McLaren geen straf aangezien er geen bewijs is dat de overtreding een wezenlijk effect heeft op het kampioenschap. Toch geeft de WMSC aan dat McLaren wel degelijk een overtreding heeft begaan door informatie aan te nemen van Ferrari.

Na de uitspraak vliegt bij Ferrari, zoals wel vaker, de vlam in de pan. Het team begrijpt niet dat de WMSC wel toegeeft dat McLaren een overtreding heeft begaan, maar daarvoor geen straf geeft. Daarmee is de relatie tussen McLaren en Ferrari op een dieptepunt beland. Ironisch is dan ook het verzoek dat Ron Dennis begin 2007 bij Ferrari heeft neergelegd. Dennis stelt Jean Todt, teambaas van Ferrari, voor om een betere relatie op te zetten om de sport sterker te maken.

Luigi Macaluso, president van de Automotive Sport Comission in Italië is het, niet heel verassend, met Ferrari eens en stelt bij Mosley voor om de zaak voor te laten komen bij het FIA International Court of Appeal. De FIA kan het niet maken om McLaren geen straf op te leggen voor de actie die duidelijk in strijd is met de reglementen. Mosley hapt toe en zo moet McLaren zich op 13 September melden voor een tweede zitting.

Coureurs in de clinch ronde 2
Ondanks de affaire naast de baan wordt de relatie tussen Fernando Alonso en Lewis Hamilton op de baan er niet beter op. Kimi Räikkönen is tijdens de races in Frankrijk en Groot Brittanië de McLarens te snel af. Hamilton scoort in beide races de tweede plaats en blijft zo aan de leiding in het WK. Alonso haalt op de Nurburgring tijdens de grote prijs van Europa op heroische wijze de zege binnen door Felipe Massa in de laatste rondes af te troeven. Hamilton haalt in die race voor het eerst in het seizoen geen podium. Sterker nog, hij behaalt niet eens punten. Het brengt de leiding van Hamilton in het WK naar slechts twee punten ten opzichte van Alonso.

Tijdens de Grote Prijs van Hongarije barst de bom tussen beide coureurs. In het derde deel van de kwalificatie heeft Hamilton de beste papieren voor pole position wanneer hij in de eerste run de snelste tijd rijdt. Als Alonso zijn pitstop maakt voor een setje verse banden moet Hamilton achter Alonso in de pits aansluiten. Het team houdt Alonso twintig seconden vast om ervoor te zorgen dat de Spanjaard vrij baan krijgt om een goede snelle ronde te rijden. Wanneer Alonso het seintje krijgt om weg te rijden blijft hij echter nog tien seconden langer staan. Alonso heeft zijn teamgenoot zo lang opgehouden dat hij niet meer de kans krijgt om een snelle ronde te rijden. Alonso passeert de vlag met twee seconden te gaan, Hamilton terwijl de sessie al vijf seconden voorbij is. Alonso rijdt zijn snelle ronde af en pakt de pole position van Hamilton.

Op de pitmuur is een aangebrande Ron Dennis als de kippen bij de trainer van Alonso om verhaal te halen. De trainer geeft aan dat de actie van Alonso een pay-back is richting Hamilton. Hamilton zou eerder in de kwalificatie Alonso niet voorbij hebben gelaten wanneer het team daarom vroeg.

De FIA heeft het incident ook opgemerkt en start een onderzoek naar het voorval en komt tot de conclussie dat Alonso met voorbedachte rade heeft gehandeld. Alonso verliest op de grid vijf startplekken, Hamilton krijgt zijn pole position terug. Opvallend is dat McLaren ook een straf krijgt voor het voorval, het team zal tijdens de race geen constructeurspunten scoren. Een dure straf zal later blijken want Hamilton wint de race, Alonso scoort een vierde plek.

Coureurs weten meer
De relatie tussen Alonso en McLaren is op dat moment al meer dan kapot. Tijdens het Hongaarse GP weekend maakt Alonso duidelijk aan Ron Dennis dat hij informatie heeft over ‘Spygate’ en dat hij mailtjes tussen hem, testrijder Pedro De La Rosa en Mike Coughlan door zal spelen naar de FIA. Het ultieme bewijs dat de Ferrari informatie niet alleen bij Coughlan binnen gekomen is, en daar is gebleven, maar ook is doorgespeeld binnen de rest van het team.

Op 5 september maakt de FIA bekend dat het nieuwe informatie heeft verkregen. Die informatie betreft e-mails zijn die naar Bernie Ecclestone gestuurd zijn. Ecclestone stuurt de berichten op zijn beurt weer door naar de FIA. Het wordt echter nooit bevestigd of ontkent dat deze mails afkomstig zijn van Fernando Alonso.

Als gevolg van de mails worden McLaren coureurs Alonso, Hamilton en De La Rosa gesommeerd om alle informatie die ze bezitten af te geven en volledig mee te werken in het verdere onderzoek. In ruil voor de medewerking zullen de coureurs vrij blijven van straffen die eventueel volgen. Helemaal vrijwillig is de medewerking niet, want de FIA benadrukt dat wanneer er later aan het licht komt dat de coureurs meer wisten dan ze verteld hadden, er ‘serieuze maatregelen’ zullen volgen.

Morgen leest u in het derde en laatste deel hoe McLaren een monsterboete incaseert voor haar aandeel in ‘spygate’ en loopt de vete tussen de coureurs uit op een drama.