Nico Rosberg heeft de Grote Prijs van Brazilië op zijn naam geschreven. De Duitse Mercedes coureur wist op het Autodromo José Carlos Pace zijn teamgenoot Lewis Hamilton achter zich te houden. Felipe Massa pakte voor eigen publiek, na een voor hem incident volle wedstrijd, de derde plaats. Een terugblik op de Grote Prijs van Brazilië.

Hoge temperaturen
Tegen alle verwachtingen in is het voor aanvang van de race droog in Sao Paulo. De asfalt temperatuur is zelfs hoger dan de voorgaande dagen in het weekend en dat kan de strategie van de teams behoorlijk in de weg zitten.

Al voor de start zijn er problemen bij Adrian Sutil. De Sauber coureur heeft problemen met zijn turbo. Gelukkig voor Sutil weet het team de problemen op te lossen. Consequentie is wel dat de Duitser vanuit de pitlane de race moet aanvangen.

Rustige start en vroege pitstops
Bij de start weet de top drie haar posities vast te houden. Rosberg voor Hamilton en Massa. In het veld daar achter is het Kimi Raikkonen die een tik krijgt en een positie verliest. Later gaat ook Sebastian Vettel wijd. De (nog) regerend wereldkampioen moet twee plekken opgeven. Er worden uiteraard ook nog plekken gewonnen. Alonso profiteert van de fout van Vettel, en Esteban Guttierrez klimt op naar P10.

De eerste stops gebeuren vervolgens al vroeg in de race en het wordt al snel duidelijk dat de Grote Prijs van Brazilië voor veel coureurs een driestopper is. In ronde 5 is het Pastor Maldonado die de pitstops opent en een ronde later is het Felipe Massa die als eerste uit de top drie vers rubber gaat halen.

In ronde acht komt Rosberg als eerste van de Mercedes coureurs binnen. Vanaf dat moment is het voor Hamilton ‘Hammertime’ maar het is niet voldoende om na zijn stop een ronde later zijn teamgenoot voor te blijven. In diezelfde ronde krijgt Massa een stop and go penalty omdat hij te hard heeft gereden in de pitstraat.

Na de vroege eerste pitstops zijn het Nico Hulkenberg en Daniil Kvyat die de eerste twee posities bezetten. Beiden zijn gestart op de medium band en kunnen daarom langer doorrijden. Lang duurt het succes van de middenmoters echter niet. In ronde twaalf hebben beide Mercedes coureurs het gat alweer gedicht en nemen de leiding over.

Bandenslijtage
Dat de temperatuur invloed heeft op het bandenmanagement wordt duidelijk als bij vrijwel alle coureurs een donkere zwarte streep op de rechter voorband verschijnt. De tweede ronde pitstops laat dan ook niet lang op zich wachten. Al in ronde vijfentwintig melden de eerste coureurs zich voor het tweede setje verse banden.

Valtteri Bottas moet bij zijn tweede stop zijn gordels laten nakijken. Het lijkt erop alsof deze niet goed vast zitten. Het kost de Finse Williams coureur veel tijd en positie. Sergio Perez incasseert een stop and go penalty. Net als Massa krijgt hij deze voor het te hard rijden in de pitstraat.

Hamilton in de problemen
Als Rosberg zich weer meldt voor vers rubber is het voor Hamilton zaak om nog een poging te doen om de leiding over te nemen. In zijn ijver raakt hij echter in een spin en verliest veel tijd. Tot overmaat van ramp duurt zijn stop ook nog eens langer dan gepland. De achterstand op Rosberg is inmiddels opgelopen tot zes seconden. Hamilton zal flink aan de bak moeten om het gat te dichten.

Het gat naar Rosberg dichten valt Hamilton zwaar. Op de radio klaagt de koploper in het kampioenschap dat hij na twee ronden ‘pushen’ al last heeft van de slijtage in zijn achterbanden. Toch weet hij het gat met Rosberg stukje bij beetje te verkleinen.

Italiaanse toestanden bij Ferrari en Red Bull
De middag van Kimi Raikkonen lijkt redelijk te verlopen wanneer hij lange tijd op de derde plek rondrijdt. Net als Hulkenberg heeft de Ferrari coureur er voor gekozen om een twee stopper te maken. Bij zijn tweede en laatste pitstop valt de Ferrari echter van de krik en verliest ook Raikkonen veel tijd in de pitstraat.

Niet veel later rijdt Daniel Ricciardo plotseling langzaam. De Red Bull coureur begeeft zich naar de pits. Later blijkt dat de complete ophanging linksvoor is losgeraakt. Red Bull en Ricciardo besluiten wat wijs is en trekken zich terug uit de wedstrijd.

Alsof de race van Bottas niet erg genoeg verloopt wordt hij door Hulkenberg hardhandig opzij gezet. Bottas gaat wijd en verliest zo ook een plek aan Raikkonen. De wedstrijdleiding beslist om geen actie te ondernemen.

Hammertime
Vanaf ronde vijfenveertig vinden voor veel coureurs de derde pitstops plaats. Mercedes weet eindelijk Hamilton te voorzien van een snellere pitstop dan Rosberg, en beide wagens rijden weer dicht bij elkaar. Een ronde later is het gat zelfs vier tienden van een seconde. Hamilton rijdt tot twee keer toe de snelste ronde en kan in elke DRS zonne gebruik maken van het systeem. Tot een serieuze aanval komt het echter niet.

Raikkonen krijgt dankzij zijn tweestopper steeds meer last van bandenslijtage. Na een fel gevecht moet hij twee posities prijsgeven aan Jenson Button en Sebastian Vettel. Niet veel later krijgt hij ook teamgenoot Fernando Alonso in zijn nek. Raikkonen sputtert een paar ronden tegen, maar uiteindelijk besluit hij (of het team aan de pitmuur) dat Alonso er langs mag.

Hamilton kiest voor safe
Aan de kop van het veld zorgt Hamilton ervoor dat de druk op Rosberg groot blijft. De leider in het kampioenschap neemt echter geen onnodige risico’s meer en neemt genoegen met de tweede plek. Rosberg schrijft dus voor het eerst sinds de Grote Prijs van Duitsland weer een zege bij aan zijn kampioenschapscampagne. Massa brengt het Braziliaanse publiek in extase door ondanks zijn stop and go penalty en een vergissingsbezoekje aan de McLaren pitbox de derde plek te behalen. Zijn eerste podium sinds de Grote Prijs van Italie. Button behaalt een strakke vierde positie voor Vettel, Alonso, Raikkonen, Hulkenberg, Magnussen en Bottas.

In de strijd om de wereldtitel verkleint Rosberg zijn achterstand op Hamilton naar zeventien punten. Grote verliezer in de WK stand is Bottas. Hij verliest twee posities aan Vettel en Alonso.

Dankzij de dubbele punten gaat het wereldkampioenschap in Abu Dhabi dus head to head tussen Lewis Hamilton en Nico Rosberg. Lewis Hamilton zal aan een tweede plek achter Rosberg voldoende hebben om zich voor de tweede keer wereldkampioen te mogen noemen. Normaal gesproken moet dit voor Hamilton geen al te groot probleem zijn. Het lijkt erop dat alleen een uitvalbeurt voor Hamilton er nog voor kan zorgen dat Rosberg de titel pakt. De Mercedes wagens zijn zeker niet kogelvrij, en dus kan er toch nog van alles gebeuren.