Lewis Hamilton heeft voor de tweede keer de Grand Prix van Rusland op zijn naam gezet. De Mercedes coureur profiteerde optimaal van technische problemen bij teamgenoot Nico Rosberg. Sebastian Vettel pakte dankzij een goed uitgekiende pitstopstrategie de tweede plek. Dé verassing op het podium was, naast de door Pirelli aangeleverde pelsmutsen, Sergio Perez. De Mexicaan trok in een zinderend slotgevecht aan het langste eind.

Chaos in de eerste ronde
De race begint met een flinke crash en dus een Safety Car situatie. In de tweede bocht is het Nico Hulkenberg die veel te vroeg op het gas gaat met als resultaat dat hij achterstevoren komt te staan in een aanstormend Formule 1 veld. Max Verstappen kan de Le Mans winnaar niet ontwijken en moet met een lekke linker achterband en vloerschade terug naar de pits. Marcus Ericsson heeft minder geluk. Nadat de Sauber en de Force India in elkaar gehaakt zijn kan hij samen met Hulkenberg aan een wandeling terug naar de pits beginnen. Verstappen kan na het wisselen van zijn banden en zijn voorvleugel achteraan aansluiten.

Weinig tegenstand voor Mercedes
Na de Safety Car situatie laat Nico Rosberg aan zijn team weten dat zijn gaspedaal ‘gebroken’ is. Het team adviseert hem om door te rijden, maar niet veel later moet Rosberg definitief opgeven door het probleem en daarmee ziet hij zijn kansen voor de wereldtitel verder en verder slinken. Het gevolg van het uitvallen van Rosberg is dat Lewis Hamilton de leiding pakt, de rest van het veld ziet de leider in het wereldkampioenschap enkel nog terug wanneer hij achterblijvers op een ronde zet.

Bocht drie als scherprechter
Het circuit in Sochi wordt niet bepaald gezien als één van de meest spectaculaire van de kalender. Dit allemaal met uitzondering van bocht nummer drie, die zich vooral als dit weekend laat gelden als scherprechter. Coureurs die zich iets te ver buiten de racelijn bevinden moeten alle zeilen bijzetten om de wagen uit het Tecpro Barriers (baanafrastering) te houden en dan nog lukt dat niet altijd. Zo ging het in de GP2 dit weekend meerdere keren mis, en moest die wedstrijd zelfs lange tijd stilgelegd worden door reparaties. Tijdens de Formule 1 race is het Romain Grosjean die in de twaalfde ronde zijn Lotus niet in het rechte spoor weet te houden. De Fransman verliest de controle over de wagen en crasht hard.

Strategisch steekspel
Vanwege de crash van Grosjean moet de Safety Car opnieuw uitrukken en kiezen onder andere Daniel Ricciardo, Sergio Perez en Carlos Sainz ervoor om de eerste pitstop in te lossen en zodoende weinig tijd te verliezen. Wanneer de Safety Car de baan heeft verlaten rijden Valtteri Bottas, Sebastian Vettel en Kimi Raikkonen lang door. Bottas stopt als eerste van de drie en komt in het verkeer terug de baan op, waaronder achter de al eerder gestopte Perez en Ricciardo. De Ferrari’s kunnen zodoende flink wat tijd goed maken en Vettel weet Perez en Ricciardo voor te blijven, en daarbij ook nog eens Bottas te passeren. Raikkonen heeft minder tijd goed gemaakt en komt pal achter Bottas de baan op.

Perez de lachende derde
Het gevecht tussen Bottas en Raikkonen gaat vervolgens de rest van de race door. Één keer weet Raikkonen een actie te plaatsen op de Williams coureur maar een bocht later is de actie alweer ongedaan gemaakt, daarbij maken de heren zelfs bijna contact. Perez en Ricciardo rijden dan nog steeds op de derde en vierde plek, maar verliezen snel tijd omdat hun Pirelli’s al een stuk ouder zijn. Kort nadat Ricciardo door Bottas en Raikkonen is gepasseerd moet de Red Bull coureur opgeven met technische problemen. Sergio Perez is de volgende prooi van de Finse kemphanen.

Één ronde voor het eind van de race weet Perez echter Bottas en Raikkonen niet meer achter zich te houden en verliest binnen twee bochten ook twee posities. Raikkonen is dan echter nog niet klaar met alle actie en wil dan ook de derde plek van Bottas overnemen. De Ferrari coureur plaatst echter in bocht 4 van de laatste ronde een volledig verkeerd ingeschatte actie en elimineert daarmee niet alleen Bottas, maar ook zijn eigen kansen voor het podium. Perez gaat er namelijk met de laatste podiumplek vandoor, zijn tweede in dienst van Force India. Ook Felipe Massa profiteert door de vierde plek te pakken. Raikkonen krijgt na de race echter een tijdstraf van dertig seconden opgelegd. Hierdoor wordt hij niet vijfde, maar slechts achtste. Kvyat schuift door naar de vijfde plek. Felipe Nasr en Pastor Maldonado worden zesde en zevende.

De laatste twee puntenposities worden verrassend gepakt door McLaren coureurs Jenson Button en Fernando Alonso. Alonso krijgt echter na de race vijf seconden tijdstraf wegens het niet respecteren van de track limits en dat zorgt ervoor dat Max Verstappen Sochi verlaat met een punt. Verstappen kent door de problemen in de eerste ronde een moeilijke race waarbij hij de hele race rondrijdt met schade en ook nog eens met zijn bandenstrategie niet goed uitkomt.

Hamilton op titelkoers, Mercedes constructeurskampioen
De derde wereldtitel van Lewis Hamilton is met het uitvallen van Nico Rosberg een grote stap dichterbij gekomen in Sochi, hij heeft nu in totaal 302 punten bij elkaar gereden. Rosberg blijft steken op 229 punten en verliest met zijn nul-score zelfs de tweede plek in het wereldkampioenschap. Deze staat nu namelijk op naam van Sebastian Vettel. De Ferrari coureur ziet zijn teller stoppen bij 236 punten.

Dankzij de straf van Raikkonen pakt Hamilton in z’n eentje genoeg punten om de constructeurstitel voor Mercedes veilig te stellen.

De volgende Grand Prix wordt op 25 oktober verreden op het Circuit of the Americas in de Verenigde Staten.